درباره موسسه

چکیده ای از داستان و ساختار موسسه راه بهشت​​​​​​​

معرفی موسسه راه بهشت
​​​​​​​ توسط حجت الاسلام قدیر اسفندیار مدیر مسئول موسسه

فیلم معرفی موسسه​​​​​​​

موسسه راه بهشت قدیر اسفندیار

در اینکه قرآن ، کتاب هدایت­گر آسمانی و نسخه سعادت جاودانی است ، شکی نیست . اما چگونه می­توان به این هدایت و سعادت دست یافت ؟ از دیرباز شیوه‌­ها و روش­‌های مختلف و متنوعی در آموزش قرآن تجربه شده است ، اما کدام روش در آموزش قرآن به حق نزدیک تر است و ما را بهتر و سریعتر به غرض قرآن می­رساند ؟
حفظ و قرائت و تجوید و تلاوت و ترجمه و مفاهیم و تفسیر و تدبر و علوم قرآن و هنرهای قرآنی و ده‌­ها موضوع و فعالیت دیگر در دست آموزش بوده و هست ، در این تکثر و تنوع فعالیت­ها ، فرزندمان را در کدام کلاس بنشانیم و بر کدام شیوه جهت­‌دهی کنیم ؟​​​​​​​

به یقین ، بهترین شیوه آموزش ، آن شیوه‌­ای است که ما را به هدایت و حکمت
قرآن بهتر و بیشتر برساند و در زندگی دنیوی ما کاربرد داشته باشد تا بتواند سعادت
​​​​​​​آخرت را رقم بزند ، همانکه شیوه پیامبر خدا و عترت پاکش در آموزش قرآن کریم بوده است . در این شیوه هر یک از فعالیت­های قرآنی اعم از قرائت و حفظ و ترجمه و تدبر ، جایگاه خود را می­یابد و هرکدام مانند قطعه­‌ای در یک پازل ایفای نقش می­کنند . از سرعت افراطی و هیجانات کاذب دوری میشود و از تعمیق و تفسیر غیر ضروری و بیانات ناکارآمد اجتناب می­گردد .

این شیوه ، « آموزش جامع قرآن کریم با رویکرد تدبر » نام دارد که مختصات اصلی آن عبارتند از :
*غرض محوری و هدف­داری : هر سوره یک غرض مختص دارد ؛ خدای حکیم می­خواهد که انسان با رسیدن به غرض سوره خود را از ظلمت به سمت نور حرکت دهد . این همان هدایت وحیانی بر پایه معرفت قرآنی است .
*ساختارمندی و روش­داری : هر سوره از ساختاری حکیمانه و هدفمند برخوردار است . همه آیات و اجزاء سوره در راستای رسیدن به هدایت خاص آن سوره در جای خود قرار گرفته­اند . در صورتی که نقشه سوره و سناریوی آن برای مخاطب تبیین شود ، مخاطب ارتباطی علمی عاطفی و عملی با سوره برقرار خواهد کرد .
*انس‌­مداری و پایداری : هر سوره باید در رابطه­‌ای طولانی ، مستمر و همیشگی با مخاطب ، خود را به او بشناساند و در دل مخاطب جای گیرد . ارتباط مقطعی و کوتاه مدت منجر به تاثیرگذاری و تحول در عرصه زندگی نمی­شود .
​​​​​​​

موسسه راه بهشت می­کوشد با بهره­‌گیری از همه تخصص‌­ها به یک الگوی مناسب در تعلیم و تربیت قرآنی دست یابد . در این الگو قرائت ، حفظ ، تدبر و تفسیر هر کدام جایگاه خود را دارند و در یک سیستم آموزشی و نظام هدفمند قرار می­گیرند.
قرآن آموزان در فرایند آموزش می­توانند قرآن را به درستی و زیبایی بخوانند ، مفاهیم و اهدافش را بفهمند ، آیاتش را حفظ کنند و نتیجه آن را در زندگی به کار بندند .

موسسه راه بهشت قدیر اسفندیار

هدف آموزش

این همان چیزیست که در آیات و روایات از آن به « حمل قرآن » تعبیر می شود و عبارت است از جمع چهار فعالیت قرآنی :
1- ترتیل
2- تدبر
3- تصدیق
4- تمسک
این رویکرد جامع و غرض ­محور که نگاهش به تحقق هدایت قرآنی و کاربردی کردن سوره­‌ها در زندگی است، همان « سبک زندگی قرآنی » نام دارد که همه ابعاد و ساحت­‌های زندگی را شامل می­شود . سبکی که در سیره معصومین مشهود و در کتاب خدا مکتوب است .
​​​​​​​​​​​​​​

مخاطب آموزش

مخاطب آموزش جامع قرآن کریم با رویکرد تدبری می­تواند هر سنی از سنین مختلف زندگی به جز هفت سال اول باشد. اما بهترین سن برای آموزش این شیوه اولین دوره آموزشی زندگی است . دوره‌­ای که امکان آموزش مفهومی قرآن­ کریم به صورت متن محور وجود دارد ، هفت سال دوم زندگی یعنی از 8 تا 14 سالگی است .​​​​​​​

این دوره خصوصیات ویژه‌­ای دارد که سایر دوره­‌های زندگی ندارند :
1- اولین دوره آموزش مستقیم است. فرزندان در این دوره وارد مدرسه و نظام آموزشی میشوند ، ذهن آنها در حال شکل گیری و یادگیری است ، بهتر است که در ابتدای شکل گیری آموزشی ، جهت دهی قرآنی صورت بگیرد.
2- این دوره در اطراف بلوغ قرار دارد. بلوغ ، آغاز تکلیف و شروع یک مسیر پرتلاطم است. تفکر قرآنی موجب می­شود تا قبل از اینکه فرزند ما با آسیب روبرو شود و یا به دوراهی­‌های حق و باطل برسد ، وظیفه او را از قرآن برایش مشخص کنیم و او را سرگردان و سردرگم در وادی بلوغ و تکلیف رها نکنیم. آموزش دیرهنگام گاهی نوش دارو بعد از مرگ سهراب است.
3- این دوره، دوره نرمی ذهن و آمادگی قلب برای تعلم و تربیت است. دوره‌­ایست که به راحتی می­توان نقش قرآن را بر لوح دل نوجوان حک کرد. این دوره نه مانند هفت سال اول سست و زودگذر و خالی از تحلیل است و نه مانند هفت سال سوم، سخت و سرکش! این دوره از یک حالت انقیاد در تعلیم و تربیت برخوردار است. از همین رو به دوره عبودیت نامگذاری شده است.

موسسه راه بهشت قدیر اسفندیار

تاسیس

تاثیر آموزش مفهومی قرآن کریم در بزرگسالان ، دغدغه آموزش تدبری قرآن به کودکان و نوجوانان را در ما ایجاد کرد. آموزش به ­هنگام و بنیادین ، که می­تواند بر شخصیت فکری و بینشی هر کسی تاثیر بسزایی داشته باشد. لذا به سمت برگزاری کلاس­هایی برای سنین 8 تا 14 سال رفتیم.​​​​​​​

ابتدا در برخی از مدارس و مساجد تهران بین سال­های 93 تا 95 کلاس­های پراکنده و پرشوری برگزار شد. بازخوردها نشان می­داد که خلأ جدی در حیطه آموزش قرآن به کودک و نوجوان وجود دارد. تاثیرات مثبت و مهمی که این آموزش­ها در پی داشت ما را به سمت تاسیس یک مرکز آموزش قرآنی کشاند.​​​​​​​

در زمستان 1395 با اجاره یک واحد آپارتمانی در شهرک پردیسان قم ، این طرح آغاز به کار کرد. با اجرای چند پروژه از جمله برگزاری نمایشگاه تجسمی سوره مبارک صف در حاشیه مسابقات بین المللی قرآن کریم در اردیبهشت 96 ، ضروت توسعه احساس شد و ایده انتقال دفتر به مرکز شهر قم مطرح گردید.​​​​​​​

در خرداد 1396 مصادف با ماه مبارک رمضان ، با تقدیر و تدبیر خدای متعال و با کمک یکی از خیرین محترم قرآنی ، ساختمانی در مرکز شهر قم خریداری و در اختیار موسسه قرار داده شد. در شهریور همان سال موسسه کلاس­های آموزشی خود را رسما آغاز کرد. اولین کلاس­های آموزشی موسسه راه بهشت ، برگزاری یک دوره کوتاه مدت تربیت مربی جهت جذب مربی و برگزاری یک دوره فشرده تدبر در قرآن برای قرآنیون عراق از شهر کربلا بود و از مهر 96 کلاس­های دانش آموزی نیز برپا گردید.​​​​​​​

با توجه به اینکه موسس و اعضای اصلی موسسه از طلاب شهر قم بودند ، به نظر می­رسید که این کار از رسالت­های اصلی حوزوی و از شئون تبلیغی و طلبگی به شمار می­آید و می­بایست ماهیت حوزوی جمع حفظ گردد. لذا درخواست تاسیس موسسه و صدور مجوز به معاونت تبلیغ حوزه علمیه قم تقدیم شد. بعد از طی مراحل قانونی ، مجوز تاسیس موسسه و گروه فرهنگی تبلیغی با نام « راه بهشت » و با مسئولیت حجت الاسلام والمسلمین قدیر اسفندیار در شهریور 1396 صادر گردید.​​​​​​​

فعالیت­های موسسه در طی مراسمی رسما افتتاح گردید. این مراسم با سخنرانی معاونت محترم تهذیب حوزه­های علمیه کشور (حجت الاسلام ملکی) و قائم مقام محترم سازمان صدا و سیمای کشور (حجت الاسلام سید موسوی مقدم) در شهریور 96 در سالن اجتماعات پژوهشکده باقرالعلوم برگزار گردید.​​​​​​​

به لطف خدا طی گذشت 6 سال از تاسیس رسمی موسسه راه بهشت ، این گروه فرهنگی تبلیغی به دستاوردهای خوبی در مسیر اجرای این طرح رسیده است .
​​​​​​​دستاوردهایی مثل برگزاری تعداد زیادی دوره تربیت مربی در سطح کشور و شهرهای مختلف ، تهیه محتوای تدبری جامع برای هفت سال دوم ، اجرای طرح مهد و پیش دبستان قرآنی و راه اندازی مدرسه قرآنی ، تولیدات چندرسانه ای اعم از نماهنگ های تدبری قرآنی که از شبکه های ملی پخش گردیده ، دوره های آفلاین ، فیلم های آموزشی کوتاه قرآنی و اجرای رسانه ای قصص قرآن و ... 

استودیو قرآن راه بهشت

موسسه راه بهشت قدیر اسفندیار

در تابستان سال 1402 با لطف الهی و به همت کمک های قرآنیون ، استودیوی صوت و تصویر موسسه در واحد رسانه راه بهشت به صورت مستقل راه اندازی شد.
این استودیوی تازه تاسیس همچنان در مسیر تولیدات چندرسانه‌ایست که جهت مشاهده تولیدات

واحد رسانه میتوانید به کانال موسسه راه بهشت در آپارات و ایتا مراجعه کنید

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش

سبد خرید