خانه / اخبار / خاطراتی خواندنی و جالب از یک خانواده قرآنی

خاطراتی خواندنی و جالب از یک خانواده قرآنی

رقابتی دخترانه میان سه خواهر حافظ قرآن

خانواده شهسواری، دارای سه فرزند و هر سه نیز حافظ قرآن کریم هستند. پدر خانواده، متولد ۱۳۵۶ است که دارای تحصیلات حوزوی است. خانم مهدویان، مادری است که توجه به لقمه حلال، استماع و مؤانست مداوم قرآن کریم در دوران بارداری و شیردهی دارد و توانسته آرزوی خود را در فرزندانش فاطمه ی ۹ساله، زهرای ۸ ساله و کوثر ۶ ساله محقق کند. کوثری که از چهارسالگی از طریق گوش سپردن به طنین مداوم آیات نورانی قرآن کریم در فضای خانه و آموزش مستمر قرآن مادر با خواهرانش، ۲۴ صفحه از این مصحف شریف را حفظ می‌کند.

کوثر می‌گوید: «از چهارسالگی حفظ قرآن را آغاز کردم آن هم هنگامی که مادرم تک تک آیات قرآن را برای حفظ فاطمه و زهرا با آنها کار می‌کرد.»

مادر کوثر می گوید: «هنگامی که فاطمه(فرزند اولم) را باردار بودم، ۱۱ بار قرآن را ختم کردم یعنی همیشه قرآن بامن همراه بود و بیشتر اوقاتم را مشغول خواندن قرآن بودم و بیشتر، نوای قرآن در خانه پخش بود و حتی هنگامی که در دوران شیردهی بودم.»

هنگامی که از کوثر می‌پرسم از چه سوره‌ای حفظت را آغاز کرده‌ای؟ ادامه می‌دهد: من یک جزء از قرآن را با همین تکرارهای مکرر حفظ کردم، حتی اشتباهات خواهرانم را در هنگام قرائت قرآن می‌گرفتم تا اینکه فاطمه به مادرم گفت «کوثر می‌تونه به خوبی قرآن قرائت کنه.»

 

 

مادر جمله فرزند را تکمیل می‌کند و می‌گوید: «پس از گفتن فاطمه، متوجه شدم که او تا صفحه ۲۴ قرآن، براساس تکرارهای ما و فاطمه و زهرا حفظ شده است هر چند در آن هنگام نیز آیات را زودتر از خواهرانش برایم می‌خواند و یا اشتباهات آنها را می‌گرفت، اما دقت نکرده بودم و پس از گفتن فاطمه چند روزی به کارهای کوثر دقت کردم تا اینکه دیدم بله او خودش مشغول تکرار آیاتیست که حفظ کرده است از بس آنها را شنیده بوده.»

این حافظ شش‌ساله قرآن درخصوص روش حفظش می‌گوید: «حفظم را از طریق قلم قرآنی با تلاوت مرحوم محمدصدیق منشاوی و محمدحسین سبزعلی انجام دادم. هنگامی که آیه اول را حفظ می‌کردم و به آیه دوم می‌رسیدم و آیه دوم را نیز حفظ می‌کردم، سپس از آیه اول برای مادرم می‌خواندم به همین روش یک صفحه قرآن را حفظ کردم.»

 

هنگامی که از او درباره حفظ قرآن از چهار سالگی می‌پرسم، می‌گوید: «حفظ قرآن از طریق شنیدن بوده و آشنایی چشمش با آیات قرآن، اصلا سخت نبوده است.»

مادر وی اظهار می‌کند: «در حال حاضر، کوثر خودش می‌تواند حروف الفبا را بنویسد با وجود اینکه چیزی به او در زمینه نوشتن و خواندن آموزش ندادم. کوثر خیلی دوست داشت از خواهرانش جلوتر باشد و هنگامی که می‌دید آنها یک صفحه بیشتر از او حفظ هستند، از آنها می‌خواست صبر کنند تا به آنها برسد. حس رقابت در کوثر بسیار زیاد است.»

کوثر با اشاره به اینکه در حال حاضر فاطمه، حافظ ۱۴ جزء و زهرا حافظ ۹ جزء از قرآن هستند، ادامه می‌دهد:« بعد از اینکه فاطمه به مادرم گفت «من به خوبی قرآن را تلاوت می‌کنم» و حتی اشتباهات قرائت‌های فاطمه و زهرا را می‌گرفتم، مادرم من را به جلسات استاد سبزعلی برد و از کلاس‌های او استفاده می‌کنم.»

وی می‌گوید: «پس از اینکه از کار به منزل می‌آیم، کوثر آماده است برای اینکه او را به جلسات قرآن ببرم». مادرش خنده‌ای می‌کند و ادامه می‌دهد: «سخت‌ترین تنبیه برای کوثر این است که بگوییم امروز کلاس‌ نمی‌رویم.»

کوثر حتی با حضورش در کلاس‌های ترجمه و مفاهیم قرآن، موجب تشویق خواهرانش برای توجه به مفاهیم قرآن شده است، مادرش می‌گوید: «هنگامی که کوثر از کلاس به خانه بازمی‌گردد، فاطمه دفتر لغاتی که معلم کوثر برایش نوشته است از او می‌گیرد و با زیرکی کودکانه‌اش و کنجکاوی دانستن معانی و مفاهیم کلامات قرآن، می‌گوید معلمت زیاد خوش خط ننوشته است، من برایت در این دفتر به خوبی یادداشت می‌کنم. حتی فاطمه از من می‌خواهد هنگامی که ترجمه‌ها را از کوثر می‌پرسم از او نیز بپرسد تا مبادا لحظه‌ای از کوثر عقب بی‌افتد.»

بیان رقابت شیرین و سالم این سه خواهر برای رسیدن زودهنگام به خط پایان در زمینه فراگیری قرآن از زبان مادر و پدر، به ذهنم این گونه‌ متبادر می‌شود که گویا مهجوریت قرآن در میان این خانواده معنایی ندارد و آنها با فراهم کردن شرایط زندگی ساده و بی‌آلایش و با وجود برخورداری از علم روز و بهره‌مندی از وسایلی چون گوشی‌های هوشمند، لپ‌تاپ و پلی‌استیشن عدم بیگانه بودن با دنیای مجازی و… اما وقت خود را صرف فراگیری این معجزه جاوید کرده‌اند که به طور قطع سرمایه‌گذاری کردن در این زمینه همراه با سعادت دنیا و آخرت است.

پدر که حرف مادر را تکمیل می‌کند و تأکید بر خواندن کوثر از روی روزنامه، کتاب و … دارد و می‌گوید: «کتابخانه‌ای پر از کتاب‌های کودکانه در خانه ماست که کوثر می‌تواند تمام آنها را بخواند. می‌توانم بگویم یکی از علاقه‌مندی او خرید کتاب‌ و خواندن آنهاست که این هم از عنایت خداوند است.»

مادر ادامه می‌دهد: «دوستی کوثر با حنانه خلفی و فاطمه بختیاری موجب حضور پررنگترش در جلسات قرآن شد به گونه‌ای که آنها به عشق همدیگر هر شب ماه مبارک رمضان به جلسات قرآن استاد سبزعلی می‌رفتند چون کلاس‌ این استاد اصلاً خسته‌کننده نیست.»

کوثر که جمع کردن پاهای کوچکش بر صندلی حکایت از خستگی‌اش می‌کند، در خصوص بازی مورد علاقه‌اش می‌گوید: «استپ هوایی و وسطی را دوست دارم.»

 

مادرش گفته‌اش را تکمیل می‌کند و ادامه می‌دهد: «کوثر، بازی می‌کند، اما نه خیلی زیاد. چون یاد گرفته وقتش را مدیریت کند مثلا هنگامی که خسته می‌شود به او می‌گویم یک ربع بازی کن، نیم ساعت کارتون ببین و … و همین موجب شده که کوثر خودش یاد بگیرد و از وقتش نهایت استفاده را بکند و هنگامی که نیاز دارد بازی کند و یا به تماشای تلویزیون بنشیند.»

وی با وجود اینکه کوثر بیشتر وقتش را در کنار قرآن می‌گذراند، اما به بازی‌های گوشی‌های موبایل آگاه است و اظهار می‌کند: «حتی در خانواده به او مهندس موبایل نیز می‌گویند، اما یاد گرفته وقتش را مدیریت کند مثلا هنگامی که خسته می‌شود یک بازی کوتاه با لپ‌تاپش می‌کند و بعد آن را کنار می‌گذارد.»

پدرش تأکید می‌کند: «بچه‌ها را باید از بچگی مدیریت کرد. هنگامی که پدر و مادرها به دلیل اینکه می‌خواهند به کارهای خودشان برسند به دست فرزندانشان تبلت می‌دهند آن هنگام او نیز می‌رود در گوشه‌ای، صبح تا شب مشغول بازی با آن وسیله می‌شود و یا اگر تلویزیون روشن کنید، کودک نیز تا پایان شب پای آن می‌نشیند و … که این اشتباه است.»

از والدینش درباره نگرانی از خسته شدن فرزندانشان از حفظ قرآن به ویژه کوثر می‌پرسم، بالاتفاق می‌گویند: «خود کوثر علاقه‌مند به فراگیری قرآن است.»

او که تثبیتش را تا سوره یونس انجام داده است مادرش با افتخار از زندگی ساده‌شان می‌گوید و ادامه می‌دهد: «عشق ما این است که فرزندانمان قرآنی هستند. ما اصلا وقت این را نداریم که چشم و هم چشمی کنیم و ببینیم که کی مبلش را عوض کرده ما هم عوض کنیم و یا فلان چیز را خریده و ما نداریم برویم و بخریم. هنگامی که فردی درختی را می‌کارد، به آن آب می‌دهد تا ثمره‌اش را ببیند و لذا برای من و پدرشان به ثمر رسیدن دخترانمان و به جایی رسیدن آنها بیش از همه چیز قابل اهمیت است.»

خانم مهدویان با اشاره به اینکه بزرگترین آرزوی من در این دنیا آن زمانی برآورده شد که به دیدار خصوصی با مقام معظم رهبری دعوت شدیم و کوثر آیاتی از سوره مجادله را در آنجا تلاوت کرد.

مادر که بیان این خاطره شیرین همراه با فشردن بغضی در گلویش است، اما بر خود مسلط می‌شود و ادامه می‌دهد: «۲۹ فروردین‌ماه ۹۵ بود که دیدار خصوصی با ایشان داشتیم. آرزوی من بود که ایشان بدانند ما سه دختر حافظ قرآن داریم. هنگامی که پدر کوثر به آقا گفت که کوثر حافظ قرآن است، ایشان از وی خواستند تا آیاتی را تلاوت کند و کوثر نیز بخشی از این آیات را تلاوت کرد و ایشان نیز کوثر را مورد عنایت و توجه شان قرار داد و با احسنت و آفرین گفتن او را مورد لطف خود قرار داد و من هم از ایشان خواستم که اگر می‌شود چفیه‌شان را به ما بدهد که ایشان نیز فرمودند سه چفیه به دختران من اعطا کردند.»

کوثر که هدیه گرفتن کتاب را دوست دارد، در خصوص نحوه گذراندن اوقات فراغتش می‌گوید: «دوست دارم بیشتر با خواهرانم باشم و با آنها بازی کنم و با آنها صحبت کنم و در کنار آن خواندن کتاب داستان و کشیدن نقاشی را دوست دارم.»

هنگامی از کوثر درباره بهترین جایزه‌ای که گرفته است، پرسیدم، می‌گوید: «سفر به کربلا بوده است». پدرش ادامه می‌دهد: «برای اجرای برنامه به مسجد امام حسن مجتبی(ع) در چهارراه سیروس رفته بودیم که خیری متقبل شد او را به همراه مادرش که موجبات فراگیری قرآن را برای او مهیا کرده است، به عتبات عالیات بفرستد.»

کوثر در خصوص شغل مورد علاقه‌اش در آینده، می‌گوید: «معلمی قرآن را دوست دارم چون خوب است.»

از والدین کوثر درباره درخواستشان از مسئولان کشور می‌پرسم که مادر خانواده ادامه می‌دهد: «باید مؤسسات و مکان‌هایی مخصوص آموزش قرآن خردسالان باشد تا آنها مجبور نباشند به جلسات آموزش قرآن آقایان مراجعه کنند… لذا به نظر من اگر مؤسسات بیشتری برای آموزش قرآن خردسالان باشد، بهتر است.»

پدر کوثر سلامتی تمامی اعضای خانواده چه از لحاظ روحی و چه جسمی را از بزرگترین آثار و برکات ورود قرآن به زندگیش می‌داند.

در پایان از مادر و پدر این حافظ شش ساله قرآن کریم خواستم که به صورت جداگانه توصیه پایانیشان را به مادران و پدرانی که دوست دارند فرزندان قرآنی داشته باشند، بگویند.مهدیه مهدویان، می‌گوید: «مادران دوست دارند که فرزندانشان بهترین باشند چه از نظر درسی و چه از سایر لحاظ اما می‌خواهم بگویم دوست داشتن تنها کافی نیست، بلکه نیازمند تلاش و وقت گذاشتن برای آن است. تا خود پدر و مادر برای این امر زحمت نکشند فرزندانشان به جایی نخواهند رسید. باید هر دو نفر پدر و مادر بخواهند تا بتوانند به هدفی که می‌خواهند برسند. رسیدن به هدف هر کدام از اعضا و فرزندان خانواده، نیازمند هماهنگی تمامی خانواده، همکاری و زحمت کشیدن جمع برای رسیدن به آن آرزو هدف است.»

 

حسین شهسواری اظهار می‌کند: «بچه‌ها را باید از کودکی کنترل کرد و تربیت کرد تا به صورت هدفمند بزرگ شود و با تلاش پدر و مادر است که فرزندان به آن هدف مد نظر می‌رسند.»

توصیه کوثر شهسواری به هم سن‌وسالان، عنوان کرد: هر چقدر می‌توانند قرآن بخوانند که مایه آرامش آنها است «الَّذينَ آمَنُوا وَ تَطْمَئِنُّ قُلُوبُهُمْ بِذِكْرِ اللَّهِ أَلا بِذِكْرِ اللَّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ.»

برای دیدن این خبر در پایگاه خبری و قرآنی ایکنا اینجا را کلیک کنید.

درباره ی راه بهشت

همچنین ببینید

گزارش تصویری از چهاردهمین دوره تربیت مربی- قم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *